“Bohaterki codzienności – kobiety w trzecim sektorze”, to program wielowymiarowego docenienia i wsparcia kobiet z Pomorza. Działania kierowane są do liderek, aktywistek, społeczniczek z mniejszych miejscowości i terenów wiejskich.
Celem projektu jest uznanie kobiet w ich codziennej pracy i takie wsparcie, by mogły skuteczniej współpracować i oddziaływać na swoje organizacje, społeczność lokalną i otoczenie m.in. sołectwa, gminy, powiaty, instytucje samorządowe/kultury.
Projekt realizowany jest etapami:
- Badanie jakościowe, ukazujące sytuację oraz potrzeby kobiet trzeciego sektora działających w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich Województwa Pomorskiego. Wyniki opublikowane zostaną w raporcie, który także będzie fundamentem do dalszych działań kierunkowych.
- Zapewnienie kobietom trzeciego sektora kompleksowego wsparcia (warsztaty mocy, wsparcie psychologiczne / superwizje / coaching, poradnictwo).
- Wsparcie organizacji pozarządowych narzędziami i strategią.
- Wzmocnienie wizerunku kobiet sektora w społeczeństwie poprzez realizowaną kampanię społeczną Bohaterki Codzienności, w której promowana będzie ich postawa. Częścią kampanii społecznej będzie Wędrowna Wystawa Bohaterki Codzienności (w 10 lokalizacjach, która dotrze do mieszkanek i mieszkańców tych miejscowości).
- Wydanie plannera „Kompendium Liderki”, narzędzia, które będzie towarzyszyć w dalszym rozwoju kobiet działających w trzecim sektorze.
Korzyści, jakie niesie za sobą realizacja projektu:
- Docenienie codziennej pracy kobiet z Pomorza.
- Bezpośrednie wsparcie dla liderek, społeczniczek, aktywistek.
- Podniesienie motywacji do pracy, zmniejszenie poziomu stresu i poczucia wypalenia zawodowego.
- Wzrost kompetencji zarządczych wśród kobiet działających i pracujących w swoich społecznościach lokalnych.
- Wzmocnienie wewnętrzne zespołów w zakresie komunikacji, współpracy zarządzania, finansowania działań, pracy na zasobach własnych.
- Zwrócenie uwagi opinii publicznej na niedocenianą rolę pracy w trzecim sektorze.
Koordynatorem projektu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation, a partnerem Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z koordynatorką projektu: Natalia Siuda-Piotrowska, natalia.siuda@upfoundation.pl, tel: 664-899-125.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
