Jesteśmy liderkami, bo mamy trzy cechy: mobilizujemy do działania, robimy to naszym entuzjazmem i charyzmą (…) i mamy odwagę wychodzić do ludzi.

Lidia Makowska

Kim jest liderka społeczna?
Dlaczego tak trudno nazwać się Bohaterką Codzienności?
Jakie jest kobiece przywództwo?

O swojej perspektywie i wnioskach po prawie dwóch latach od rozpoczęcia projektu Bohaterki Codzienności opowiada Lidia Makowska, Przewodnicząca TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, która jest partnerką projektu Bohaterki Codzienności- kobiety w 3. sektorze.

Lidia Makowska (ona /jej), Gdańsk – z wykształcenia kulturolożka i germanistka (studia w Polsce, Niemczech i w Brukseli), menadżerka, animatorka kultury i komunikacji międzykulturowej z 25-letnim doświadczeniem pracy, m.in. w Nadbałtyckim Cenrum Kultury w Gdańsku i w Culture Action Europe w Brukseli.

Certyfikowana trenerka praw człowieka i WenDo (feministycznej asertywności i samoobrony), ekspertka w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, m.in. w tworzeniu Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania (2018 r.), a obecnie w warszawskim programie „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Ja przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole” oraz w programie Bardzo Młoda Kultura.

Przewodnicząca Stowarzyszenia TAK Trójmiejska Akcja Kobieca w Gdańsku, wspierającego oddolnie, od 2008 roku aktywności kobiet, dziewczyn i osób niebinarnych w samorozwoju. TAK ściśle współpracuje m.in. z Manifą Trójmiasto, Kongresem Kobiet, Aborcyjnym Dream Teamem, Feminoteka, Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, Wielką Koalicji na rzecz Równości i Wolności.

Aktywistka na rzecz wsparcia imigrantek i imigrantów w Trójmieście, zaangażowana w pomoc humanitarną osobom uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej, z Afganistanu, oraz w pomoc uchodźczyniom/-com wojennym z Ukrainy na Pomorzu.

Laureatka wyróżnień za działalność społeczną, m.in. Nagrody Pomorskie Sztormy Gazety Wyborczej i Marszałka Województwa Pomorskiego (2010), Pomorzanka Roku 2021, „Liderki Równości 2021” Ambasady Brytyjskiej i Stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz Nagrody Pomorskiego Sztormu Obywatelskiego (2022).